Listopad 2008

Ohlédnutí za sezonou 2008 Mistrovství světa Superbike

30. listopadu 2008 v 17:26 | Barbara |  wsbk zajímavosti
Nejsledovanějším závodníkem letošní sezony Mistrovství světa Superbike byl bezesporu Troy Bayliss z továrního týmu Ducati Xerox, zvláště poté, co oznámil, že tato sezona bude jeho sezonou poslední. Je jasné, že svou výjimečně úspěšnou kariéru ve WSBK chtěl zakončit ve vysokém stylu. To se mu skutečně podařilo, když dokázal získat svůj třetí titul mistra světa (po titulech z roku 2001 a 2006). Byl v čele tabulky prakticky po celou sezonu. I když ve střední části sezony měl období, kdy se mu moc nedařilo, nakonec s přehledem zvítězil s náskokem více než sto bodů před svým australským krajanem Troyem Corserem. Nenechal nikoho na pochybách, proč je skutečným mistrem světa.
Troy Bayliss skončil a rozhodl se trávit čas s rodinou doma v Austrálii, kam se chce po létech v Evropě vrátit. Je však pravděpodobné, že se s ním v příští sezoně ještě na závodní trati setkáme, protože nejspíš bude v některých závodech startovat na divokou kartu.


Starý harcovník Troy Corser z továrního týmu Yamaha Italia skončil celkově na druhém místě, přestože se mu za celou sezonu nepodařilo zvítězit v žádném závodě, pětkrát ale skončil na druhém místě. Je zajímavé, že po létech strávených ve WSBK má stále ještě obrovskou chuť závodit a zkoušet něco nového. V příštím roce bude zkoušet štěstí na motocyklu dalšího výrobce (už šestého v pořadí v průběhu dlouhé kariéry ve WSBK). Bude jezdit v novém továrním týmu BMW, který v příští sezoně nově vstupuje do mistrovství světa.
Nejbližším Corserovým soupeřem byl v průběhu sezony jeho týmový kolega Noriyuki Haga. Je to velmi talentovaný jezdec, nechybí mu bojovnost, je rychlý, ale některé závody nedokončil kvůli pádům a také kvůli technickým závadám. V loňské sezoně mu mistrovský titul těsně unikl - skončil o pouhé dva body za Jamesem Toselandem a o titulu se rozhodovalo v posledním závodě sezony - ale ani letos se mu nepodařilo titul získat. Letošní sezona byla pro Hagu určitým zklamáním. V příští sezoně se bude snažit bojovat o přední pozice v dalším továrním týmu - v týmu Ducati Xerox nahradí Troye Baylisse.
Carlos Checa z týmu Ten Kate Honda má bohaté zkušenosti z MotoGP a v sérii Superbike byl v letošní sezoně nováčkem. Zejména v první polovině sezony byl velmi rychlý a dokonce se mu podařilo překvapit tím, že na novém americkém okruhu v Salt Lake City získal double. V druhé polovině sezony už se mu tak nedařilo, přesto je jeho čtvrté místo velmi dobré. Pokud se zlepší ve startech, může v příští sezoně dosahovat ještě lepších výsledků. Zatím je jeho problémem především to, že po startu obvykle ztratí nějaké pozice a potom musí předjíždět své soupeře.
Max Neukirchner získal na své Suzuki 311 bodů a tím se zařadil do první pětky. Byl nejlépe umístěným jezdcem továrního týmu Alstare Suzuki. Dařilo se mu zejména ve střední části sezony - získal dvě vítězství, v Monze a Misanu. Jeho týmový kolega Fonsi Nieto, který skončil v celkovém hodnocení hned za ním na šestém místě, i když se ztrátou 55 bodů na Neukirchnera, během letošní sezony překvapil vítězstvím v druhém závodě úvodního kola sezony v Kataru.
Velké naděje se vkládaly do Maxe Biaggiho, který má za sebou druhou sezonu ve WSBK po úspěšných létech strávených v závodech Velké ceny. Po roce v továrním týmu Alstare Suzuki a skvělém třetím místě v roce 2007 přešel do soukromého týmu Sterilgarda Ducati. Výsledky se nevyrovnaly loňským, měl hodně pádů, které často ani nebyly jeho vinou, při některých závodech selhala technika, takže nakonec skončil až na sedmém místě. Novou nadějí je pro něho zcela nová tovární Aprilia, s kterou tento výrobce nově vstupuje do WSBK. Aprilia si velmi váží jeho bohatých zkušenosti, svou roli jistě sehrálo to, že italská továrna má zájem o italského závodníka. Pokud se podaří vytvořit dobrý stroj, má Biaggi stále ještě šanci, že bude bojovat o přední příčky. Jeho kolegou bude nováček ve WSBK japonský závodník Shinya Nakano, který má stejně jako Biaggi bohaté zkušenosti z MotoGP.
Za zmínku stojí výkony dalšího jezdce týmu Hannspree Ten Kate Honda, japonského závodníka Ryuichi Kiyonariho, dvojnásobného mistra série British Superbike. Je velmi rychlý, má obrovskou odvahu, kterou projevuje zejména na mokrých tratích, kde většina závodníků jezdí opatrněji. Ve své první sezoně dokázal zvítězit celkem ve třech závodech - největším úspěchem byl "double" na britském okruhu Brands Hatch, který na rozdíl od řady dalších okruhů dobře znal. Po zkušenostech získaných v letošním roce bude jistě bojovat o přední pozice.

Náš Jakub Smrž, který skončil celkově na 13 místě a vybojoval 120 bodů může být také překvapením příští sezony. Díky jeho zkušenostem a velké snaze je možné, že se umístí v první desítce. Za Jakubem skončili někteří závodníci, od kterých se v letošní sezoně čekaly dobré výsledky, jako je Roberto Rolfo, Régis Laconi, Karl Muggeridge, Roberto Lanzi a Makoto Tamada. Jakub zůstává ve stejném satelitním týmu Ducati i v příští sezoně. Je jasné, že na satelitním motocyklu nemá šanci konkurovat většině továrních jezdců. Zatím byl dobrý v kvalifikaci. Pokud se mu podaří zlepšit starty, jeho výsledky se v příští sezoně mohou výrazně zlepšit.
Příští sezona bude jistě velmi zajímavá. Zatím má podepsanou smlouvu 27 jezdců, což znamená, že startovní pole bude velmi početné. Do své první sezony vstupují dva nové tovární týmy - BMW a Aprilia. To rozhodně zvýší konkurenci mezi továrními motocykly v oblasti vývoje sériových motocyklů. Dalším významným prvkem, který pravděpodobně pomůže zlepšit úroveň WSBK, je příchod řady špičkových britských jezdců. Většinou mají za sebou své první starty v této světové sérii. Zúčastnili se některých závodů letošního roku
a při svých startech na divokou kartu sbírali body, dokonce za druhé místo, jako Tom Sykes a Cal Crutchlow v Donington Parku. Také nadějný americký závodník Ben Spies, držitel tří titulů ze série AMA Superbike, nebude určitě na nic čekat a hned od začátku nové sezony se bude snažit na své tovární Yamaze bojovat s těmi nejlepšími. Změnou, která asi nezamíchá s pořadím na prvních místech, je i změna v továrně Kawasaki, která v letošním roce s továrním týmem PSG-1 byla většinou daleko za satelitními týmy. Vždyť například zkušený Makoto Tamada dokázal na Kawasaki za celou sezonu získat 41 bodů (v první polovině sezony, potom už nezískal ani jeden bod) a skončil na 20. pozici. Podporu továrny Kawasaki získal pro příští sezonu tým Paul Bird Motorsport, který dosud používal Hondu.
Pravidla pro Mistrovství světa Superbike zůstávají v podstatě stejná i pro další sezonu, až na změny v kvalifikaci, ale vzhledem k tomu, že tolik závodníků, i těch špičkových, změnilo tým a dokonce i motocykl, bude těch novinek pro naprostou většinu startovního pole víc než dost. Tentokrát bude velmi těžké předvídat, jaké výsledky můžeme očekávat. Jedno je ale jisté. Konkurence v tomto mistrovství bude na nebývale vysoké úrovni a přitažlivost pro diváky bude větší než kdy jindy. Můžeme se jen těšit na to, jaké zajímavé boje v sezoně 2009 uvidíme.

Zdroj: www.motorelax.cz

Baldassarre Monti zahynul při dopravní nehodě

27. listopadu 2008 v 16:45 | Barbara |  wsbk zajímavosti
s mírným zpožděním informuji, že minulý týden 20. listopadu zahynul italský motocyklový jezdec Baldassarre Monti (47 let), který závodil v MS superbiků v letech 1989 - 1993.
Monti se čelně srazil na skútru s osobním automobilem v provincii Sorbolo u města Parma.
Baldassarre Monti vstoupil do WSBK v roce 1989, kdy závodil na Ducati v týmu Squadra Corse Ducati Lucchinelli. V tomto roce dosáhl svého prvního umístění na pódiu na italském okruhu Enna-Pergusa, kde dojel na třetím místě.
Hned v další sezóně přestoupil k Hondě do stáje Team Rumi, (fialový motocykl s č. 8), kde jezdil po boku s úřadujícím mistrem světa, Američanem Fredem Merkelem. Tuto sezónu dokončil, stejně jako předchozí, na 8. místě v celkovém pořadí. Výborné výkony podal především ve dvou závodech v japonském Sugu, kde byl asi nejblíže k vítězství v MS, v první jízdě skončil druhý, pouze 0,165 sekundy za Francouzem Raymondem Rochem, který byl Montiho týmovým kolegou v předchozím roce. V druhém závodě na Sugu dojel třetí. Druhé a třetí místo během jednoho víkendu v Sugu, kde se Evropani moc neprosazovali, bylo jeho nejlepším vystoupením v kariéře a také nejlepším výsledkem pro Itálii za celou dobu závodů na Sugu, které bylo v kalendáři WSBK 16 let.
Po třech letech u Team Rumi Honda zkusil štěstí znovu na Ducati u stáje Red Devil Racing, ale po dvou závodech došlo k nečekané rošádě, kdy
jej v roce 1993 angažovala Yamaha výměnou za Merkela, kde Monti pokračoval v týmu Yamaha BYRD spolu s legendárním krajanem Fabriziem Pirovanem. Pirovano byl lepší než Sarre (tak Montimu říkali přátelé), protože Monti si na nový motocykl teprve zvykal. Montiho viděli diváci i v Brně, kde v roce 1993 dojel v první jízdě na 12. místě. V další jízdě měl však těžký pád a jeho kariéra prakticky skončila. Pokoušel se ještě v kvalifikacích v Holandsku a Itálii, ale k závodům už nenastoupil.
V roce 1994 se ještě zúčastnil klasického závodu Tourist Trophy na ostrově Man.
Monti odjel v MS superbiků 68 závodů, čtyřikrát stál na pódiu (Enna-Pergusa, Sugo 2x, Monza), získal dvě pole position (Le Mans 1990, Monza 1990) a zajel jedno nejrychlejší kolo v závodě (Österreichring 1989).

Videosekvenci z jeho vystoupení v Sugu 1990 najdete zde:

Čest jeho památce.

Honda připravená nabídnout Schumacherovi místo ve WSB

17. listopadu 2008 v 10:03 | Barbara |  wsbk zajímavosti
Honda je ochotná nabídnout příští rok sedminásobnému mistru světa Michaelu Schumacherovi místo v Mistrovství světa Superbike.

Schumacher se letos na Hondě zúčastnil závodů Superbike v německém mistrovství a zaznamenal dobré časy při testech na Ducati v Portugalsku.

"Michael je přesvědčený, že Mistrovství Německa je pro něj v současnosti správnou volbou," řekl šéf oddělení pro závodění evropské Hondy Carlo Fiorani.

"Zatím nás nepožádal o možnost závodit v roce 2009 v mistrovství světa. Kdyby ale chtěl, dá se to zařídit. Jediné, co musí udělat, je požádat nás."

Devětatřicetiletý Schumacher začátkem letošního roku řekl, že vůbec nemá v úmyslu věnovat se serióznímu závodění na dvou kolech.

"Žádná druhá kariéra na motocyklech nepřijde," řekl. "Tohle je pouhý koníček."

(Podle agentury Reuters)

Motorelax.cz

V sérii Superbike probíhá boj mezi Imolou a Vallelungou

17. listopadu 2008 v 10:02 | Barbara |  wsbk zajímavosti
Řím by mohl přijít o závody, které se s velkým úspěchem a za velkého zájmu veřejnosti konaly v posledních dvou sezonách na okruhu Vallelunga. Datum 27. září, které je uvedeno v kalendáři pro sezonu 2009, je sice jisté, ale zatím nebyla určena trať, na které se tento závod pojede. Okruh Imola zatím nebyl schválen. Vallelunga sice vyhovuje, ale nemá dostatečné prostory, takže se tam musel vynechat závod Superstock. Otázka, kde se bude toto italské kolo konat, zatím zůstává otevřená.

Pár fotek z testů

10. listopadu 2008 v 16:20 | Barbara |  Foto ze závodů


Výsledky závěrečného dne testů WSBK v Portimao

10. listopadu 2008 v 16:14 | Barbara |  wsbk zajímavosti
.JezdecStátTýmMotocyklČas
1Shane ByrneGBRSterilgarda Go Eleven1098 RS081: 43,6
2Ben SpiesUSAYamaha Motor ItaliaYZF-R11: 43,9
3.Max BiaggiITAAprilia RacingRSV41: 44,1
4Tom SykesGBRYamaha Motor ItaliaYZF-R11: 44,5
5Katsuyuki NakasugaJPNYamahaYZF-R11: 44,5
6Alex PolitaITASterilgarda Go Eleven1098 RS081: 44,6
7Leon HaslamGBRStiggy Motorsport HondaCBR1000RR1: 44,6
8.Roberto RolfoITAStiggy Motorsport HondaCBR1000RR1: 45,0
9.Régis LaconiDFXCorse HondaCBR1000RR1: 45,4
10.Lorenzo LanziITADFX Corse HondaCBR1000RR1: 46,3

Zdroj: www.motorelax.cz

Prozatímní kalendář WSBK 2009

10. listopadu 2008 v 16:13 | Barbara |  wsbk zajímavosti
DatumZeměOkruh
1. březnaAustráliePhillip Island
14. března (sobota)KatarDoha/Losail
5. dubnaŠpanělskoValencie
26. dubnaHolandskoAssen
10. květnaItálieMonza
17. květnaJižní AfrikaKyalami
31. květnaUSASalt Lake City
21. červnaSan MarinoMisano
28. červnaVelká BritánieDonington Park
26. červenceČeská RepublikaBrno
6. záříNěmeckoNürburgring
27. záříItálie?
4. říjnaFrancieMagny-Cours
25. říjnaPortugalskoPortimão


Zdroj: www.motorelax.cz

Ciao

10. listopadu 2008 v 16:12 | Barbara |  wsbk zajímavosti
Ciao lidi...chtěla bych tenhle blog opět aktualizovat a přidat nějaké nové články nebo fotky a životopise....
a ješlě k letošní sezoně....odešel náš milovaný Bayliss bude mě po něm strašně smutno... a taky Craig Jones ten bohužel neodešel do motocyklového duchodu ale do motocyklového nebe,ještě stále je mi po něm smutno a nikdy nezapomenu!!!!R.I.P Craig