Baldassarre Monti zahynul při dopravní nehodě

27. listopadu 2008 v 16:45 | Barbara |  wsbk zajímavosti
s mírným zpožděním informuji, že minulý týden 20. listopadu zahynul italský motocyklový jezdec Baldassarre Monti (47 let), který závodil v MS superbiků v letech 1989 - 1993.
Monti se čelně srazil na skútru s osobním automobilem v provincii Sorbolo u města Parma.
Baldassarre Monti vstoupil do WSBK v roce 1989, kdy závodil na Ducati v týmu Squadra Corse Ducati Lucchinelli. V tomto roce dosáhl svého prvního umístění na pódiu na italském okruhu Enna-Pergusa, kde dojel na třetím místě.
Hned v další sezóně přestoupil k Hondě do stáje Team Rumi, (fialový motocykl s č. 8), kde jezdil po boku s úřadujícím mistrem světa, Američanem Fredem Merkelem. Tuto sezónu dokončil, stejně jako předchozí, na 8. místě v celkovém pořadí. Výborné výkony podal především ve dvou závodech v japonském Sugu, kde byl asi nejblíže k vítězství v MS, v první jízdě skončil druhý, pouze 0,165 sekundy za Francouzem Raymondem Rochem, který byl Montiho týmovým kolegou v předchozím roce. V druhém závodě na Sugu dojel třetí. Druhé a třetí místo během jednoho víkendu v Sugu, kde se Evropani moc neprosazovali, bylo jeho nejlepším vystoupením v kariéře a také nejlepším výsledkem pro Itálii za celou dobu závodů na Sugu, které bylo v kalendáři WSBK 16 let.
Po třech letech u Team Rumi Honda zkusil štěstí znovu na Ducati u stáje Red Devil Racing, ale po dvou závodech došlo k nečekané rošádě, kdy
jej v roce 1993 angažovala Yamaha výměnou za Merkela, kde Monti pokračoval v týmu Yamaha BYRD spolu s legendárním krajanem Fabriziem Pirovanem. Pirovano byl lepší než Sarre (tak Montimu říkali přátelé), protože Monti si na nový motocykl teprve zvykal. Montiho viděli diváci i v Brně, kde v roce 1993 dojel v první jízdě na 12. místě. V další jízdě měl však těžký pád a jeho kariéra prakticky skončila. Pokoušel se ještě v kvalifikacích v Holandsku a Itálii, ale k závodům už nenastoupil.
V roce 1994 se ještě zúčastnil klasického závodu Tourist Trophy na ostrově Man.
Monti odjel v MS superbiků 68 závodů, čtyřikrát stál na pódiu (Enna-Pergusa, Sugo 2x, Monza), získal dvě pole position (Le Mans 1990, Monza 1990) a zajel jedno nejrychlejší kolo v závodě (Österreichring 1989).

Videosekvenci z jeho vystoupení v Sugu 1990 najdete zde:

Čest jeho památce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama